דרכי שימוש בשמנים אתריים

Share on facebook
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

כאשר מכינים תערובת שמנים אתריים לשימוש, מומלץ להשתמש במספר שמנים וכך ליהנות מהסינרגיה שלהם.

עיסוי ומריחה

מדללים את השמן הארומטי בשמן נשא (זה יכול שמן שקדים, שמן זרעי ענבים, או תערובת של שמני נשא שמותאמת למה שאנחנו רוצים להשיג בטיפול), ומעסים את הגוף. היחס בין השמנים צריך לעמוד על כ-2% שמן אתרי בתוך שמן הנשא.

למשל – 2 טיפות שמן אתרי לכפית (5 מ"ל) שמן נשא. ניתן גם להכין תערובות לפי היחס של: לכל 2 מ"ל שמן נשא – טיפה אחת שמן ארומטי. מתקבל יחס של 2.5% שמנים ארומטיים בתערובת. לדוגמא: ל30 מ"ל שמן נשא נוסיף 15 טיפות שמן ארומטי.

מינונים מקובלים על פי גילאים לעיסוי ותערובות:

  • עד גיל חודשיים – הרחה בלבד. (יש גם גישות מחמירות יותר) – לשים לב לא להניח את השמנים במקום שהתינוק עלול לגעת בו!
  • עם פגים לא עובדים עם שמנים אתריים בכלל! (מחכים עד שהם מגיעים לגיל 0 – התאריך המשוער של הלידה – ורק אז מתחילים לספור את הגיל שלהם לצורך הטיפול).
  • קומפרסים לתינוקות – מכינים 1 טיפה שמן ארומטי ב6 כוסות מים, לא פחות, כדי שהמינון לא יהיה גבוה מידי, בפרט לתינוקות רגישים.
  • מגיל חודשיים עד גיל שנה (עם שמן אתרי לבנדר או קמומיל רומן בלבד) – אפשר עיסוי – טיפה אחת של שמן אתרי על כל 10 מ"ל שמן נשא או קרם.
  • מגיל שנה עד 3 – טיפה אחת על כל 5 מ"ל (כפית שמן נשא).
  • גיל 4 – טיפה אחת על כל 4 מ"ל שמן נשא.
  • גיל 5 – טיפה אחת על כל 3 מ"ל שמן נשא.
  • גיל 12-13 ואילך (או בעת שהילד כבר נחשב בוגר לכל דבר – פיזית, ריגשית, מנטאלית) – טיפה על כל 2 מ"ל חומר נשא.
  • בכל פעם שאתם בוחרים באיזה שמן להשתמש, הקפידו לקרוא את הגבלות השימוש על הבקבוק ולדלל במידה הנכונה.

את תערובת השמנים מורחים או מעסים על האזור הרצוי.

מומלץ לקרוא מפעם לפעם מחדש את הפוסט עם כללי הזהירות, כדי לא לשכוח 🙂

טיפול בהרחה

השמן שמתנדף מגיע אל מערכת הנשימה ומשפיע במהירות ובעדינות. ניתן ורצוי לשלב מספר שמנים כך שמתקבלת סינרגיה שההשפעה שלה גדולה מהשפעת כל שמן בנפרד, גם מבחינת הריח וגם מהבחינות הפיזיות והנפשיות.

דרך אחת לשימוש בשמנים ארומטיים בהרחה היא נידוף בדיפיוזר חשמלי. הדיפיוזר מפזר את מולקולות השמן ברחבי החדר בעזרת דיסקית שנעה במהירות גבוהה ויוצרת אדים קרים. שימוש בדיפיוזר משפיע ברמה הנפשית, עובד מצויין על מערכת הנשימה, בעיות אף, ברונכיטיס, הצטננות, סינוסים, בחילות, כאבי ראש. הוא יכול להשפיע על מתח ודיכאון, משרה אווירה נעימה, רגועה ונינוחה.

יש שני סוגי מכשירים להדפה –

 דיפיוזר חשמלי – המים והשמנים נמצאים בתא מיוחד של המכשיר, והשמנים מתפזרים בחדר בלי להתחמם.

מבער – שהוא כלי חרס, שיש בו מקום לנרון בתחתית וקערית בחלק העליון. בתוך הקערית שמים מים ו 2-4 טיפות שמנים אתריים. כאשר הנר דולק, הוא מחמם את המים והשמנים מתנדפים לחלל החדר. החיסרון של השיטה הזו – השמנים מתחממים ומאבדים (לפחות חלק) מההשפעות הבריאותיות שלהם.

דרכים נוספות להפיץ את השמן הן:

חרס לא מזוגג – דרך טובה לנדף שמנים בחדרים קטנים, בחדרי תינוקות ובחדרי ארונות. מטפטפים כמה טיפות שמן על החרס, והוא מתנדף לאורך זמן.

הרחה מכפות הידיים – מטפטפים טיפה או שתיים מהשמן לכף היד. משפשפים את כפות הידיים זו בזו, ושואפים מספר שאיפות עמוקות מתוך כפות הידיים.

הרחה ישירות מהבקבוק – יש להקפיד לא לקרב את הבקבוק קרוב מידי לאף כדי למנוע מריחה של השמן על הרקמות הרגישות של האף .

בדיפיוזר או על דיסקית חרס, בחדר התינוק – טיפה אחת של שמן אתרי לכל היותר. אפשר גם להוסיף טיפה אחת של שמן ארומטי לכף מים, לערבב היטב, ולהוסיף רק מעט מכמות המים לקערת המים של המבער.

דרך טיפול עדינה יותר – לשים קערה עם מים חמים מעלי אדים, בחדר התינוק, הרחק מראשו של התינוק, ולטפטף טיפה אחת של שמן ארומטי. כך מתנדפת כמות קטנה יותר מהשמן, שגם היא חזקה מספיק כדי להיטיב עם התינוק.

שיטה נוספת ועדינה עוד יותר היא הדפה על שולי הבגד או הכרית (למבוגרים), על מגן המיטה (לתינוקות), אפשר גם במכשיר אדים קרים (טיפה אחת בלבד).

עוד שיטה מאוד יעילה עם תינוקות: שמים 2 טיפות שמן לבנדר משני צידי המיטה, במקום שאין חשש שהתינוק ייגע בו בטעות, וזה מרגיע אותם ומסייע להם להרדם, כי תינוקות וילדים מגיבים מאוד מהר לשמנים אתריים.

אמבטיה

דרך נוספת של שימוש בשמנים אתריים היא שהייה באמבטיה עם שמנים אתריים. היתרון בדרך הזו הוא שהאמבטיה נותנת מגע של השמן בכל הגוף בצירוף ההרגעה של המים. טיפול זה טוב כשרוצים לטפל בשטחים גדולים, לריענון או לכיף.

מכיוון ששמנים אתריים אינם מתערבבים עם מים, טפטוף ישיר למי האמבט יגרום להם לצוף על פני המים ולהגיע למגע ישיר עם העור בריכוז גבוה, מה שעלול ליצור גירוי.

יש מספר דרכים לפזר את השמן האתרי בכל נפח המים:

• לטפטף את השמן האתרי על כף גדושה של מלח, לערבב בכוס מים פושרים ולשפוך לאמבטיה או לשפוך את המלח לאמבטיה בזמן שממלאים בה את המים, כך שזרימת המים תפזר את השמן.

• לטפטף את השמן האתרי על כף סבון טבעי ונטול ריח (עד 5 טיפות לכף סבון) ולשפוך לאמבטיה. לתוך אמבטיה עם מים חמימים מוסיפים עד 8 טיפות שמנים אתריים, למבוגר. זוהי שיטת טיפול טובה לכאבי שרירים, רגליים עייפות, בעיות עיכול, דלקת בדרכי השתן, טחורים, מתח, לחץ, חרדות, חוסר שקט. יושבים 20 דקות במים כדי לתת לשמן זמן לעבוד.

מינונים מקובלים לאמבטיה לפי גיל:

מגיל חודשיים עד שנה – באמבט תינוקות מלא עד 3/4 הגובה מים, שמים טיפה אחת באמבטיה. עדיף לשים את השמן האתרי בתוך כף שמן נשא ורק אז להכניס לאמבטיה, כדי לקבל פיזור יותר אחיד. זמן שהייה מקסימאלי באמבטיה 5-7 דקות. לא לעבור את הזמן הזה! יותר מידי מהשמן יחדור לגוף התינוק אם משהים אותו יותר זמן באמבטיה.

גיל שנה עד שלוש – 2 טיפות שמן אתרי בכף שמן נשא, שמים באמבטיה. זמן שהייה מקסימאלי באמבטיה 5-7 דקות.

גיל 3 עד 6 – עד 4 טיפות. 5-7 דקות במים.

גיל 6 עד 10 – עד 5 טיפות. 10 דקות במים.

גיל 10 עד 12 – עד 7 טיפות. 10 דקות במים.

גיל 12 עד 14 – זהו גיל גבולי, ויש להשתמש בשיקול דעת לפי הילד – האם הוא מבוגר כבר או עדיין ילד – 7 טיפות למשך 10 דקות באמבטיה.

מגיל 14 ומעלה, נחשבים לצורך העניין למבוגרים – עד 8 טיפות באמבטיית שכיבה. זמן שהייה בין 15-20 דקות.

מבוגרים וקשישים מעל גיל 60 – 4 טיפות. 10 דקות שהייה באמבטיה, כי המערכת החיסונית נחלשת ומתייחסים אליהם בדומה לילדים.

לאחר האמבטיה עוטפים במגבת ומטפיחים. לא מנגבים, כדי שהשמן יישאר על העור.

מתכונים לאמבטיה:

אמבט חורף – 2 טיפות (Juniper berry) ערער, 2 טיפות לבנדר, 1 טיפה טימין.

אמבט להרגעה – 1 טיפה בבונג (קמומיל), 3 טיפות לבנדר, 1 טיפה מליסה או לואיזה.

אמבטיית ישיבה, אמבטיה חלקית – 

ממלאים אמבטיה עד גובה המותניים או גיגית גדולה מספיק כדי לשבת בתוכה במים פושרים ומוסיפים 2-4 טיפות שמן אתרי. מומלץ להוסיף את השמנים למעט מלח לפני ששמים אותם בגיגית ולערבב היטב את המים כדי למנוע מכדוריות שמן מרוכז לצוף על פני המים, כך תמנעו מגע מרוכז של השמן באזורי העור הרגישים. יושבים בתוך המים עד 20 דקות – בדרך זו נשתמש כשנרצה לטפל בתולעים, טחורים ודלקות בדרכי השתן.

אמבטיה לכפות הרגליים

לגיגית, או קערה מתאימה בגודלה עם מים פושרים מוסיפים 2-6 טיפות שמנים אתריים ומשרים את כפות הרגליים 20 דקות. זהו טיפול מעולה בסוף היום לרגליים עייפות וכואבות. אפשר להשתמש בשמנים מאלחשים, שמרגיעים את כפות הרגליים, או בשמנים אנטי-פיטרייתיים, אם יש צורך, יש גם שמנים מכווצים, שמסייעים לטפל בוורידים בולטים.

קומפרסים

קומפרס היא שיטה טובה לטיפול בכאבים וכשאי אפשר לעשות עיסוי. בחצי ליטר מים שמים 3 טיפות מהתערובת הרצויה. מספיגים מגבת או בד כותנה אחר, סוחטים מעט ומניחים על המקום. נבחר להשתמש בקומפרס כשנרצה לטפל בדלקות, כאבי גב, דלקות בדרכי השתן (על הבטן התחתונה), חום גבוה, דלקות של מערכת השלד.

בקומפרס חם נשתמש לטיפול במצבים כרוניים יותר – נשתמש בקומפרס חם בשילוב שמנים אתריים לכאבי גב, דלקת ליפית, מורסות, כאבי אוזניים, כאבי פרקים, טיפולים מקומיים לבעיות כרוניות, כאבי מחזור, נפיחות. בקומפרס קר נשתמש כשנרצה לטפל במצבים אקוטיים – חבלות, הורדת חום, הורדת גודש, סגירת נקבוביות, הזרמת דם, מיצוק העור, כאבי ראש.

משחות וקרמים

ניתן לערבב שמנים עם קרמים או תכשירים קוסמטיים טבעיים אחרים. או להכין משחה או קרם בצירוף חמאות או שמן נשא + שעוות דבורים. יש לשים לב אם מוסיפים שמנים אתריים לקרם קנוי, שהוא עשוי מחומרים טבעיים, כי השמנים האתריים גורמים לחומרים להיכנס ביתר קלות מבעד לעור, ולא נרצה לעודד כניסה של חומרים מזיקים. כמות השמן האתרי שמוסיפים היא טיפה אחת על כל 3 מ"ל תכשיר, כלומר כ- 16 טיפות לקרם פנים של 50 מ"ל.

שטיפות פה

נשתמש בשטיפות כדי לטיפול בדלקות בגרון, בחניכיים, ריח רע מהפה, פצעי פטרת בלשון ובפה וחיטוי הפה באופן כללי.

מוסיפים לרבע כוס מים 2-3 טיפות שמן אתרי, מגרגרים לפחות 3-4 פעמים ויורקים. לדוגמא 2 טיפות עץ התה ב3/4 כוס מים – מגרגרים ויורקים.

שטיפה וגינאלית

מוסיפים 2-3 טיפות שמן אתרי (בדרך כלל עץ התה או לבנדר) + 1 כף חומץ תפוחים על כל כוס מים. לשים במשטף ולנקות את האזור. עוזר לטיפול במצבי גרוד, חוסר נוחות, קנדידה ודלקות. שטיפות וגינאליות עוזרות באופן משמעותי.

Air Aromatouch Diffused Kit essential aromatics kit Family Essentials Kit Home Essentials Kit kids Kids collection אומץ איזון איזון רגשי אנרגיה ביטחון ביטחון עצמי גזים דיכאון הערכה הביתית הערכה הבסיסית הרגעה זרימה חרדה טיהור ילדים כעס מערכת החיסון מערכת הנשימה מערכת העצבים מפרקים מצב רוח מתח ניקוי נשימה סטרס עור עיכול עיסוי עצבנות ערכת ילדים פחד צער רגיעה ריכוז שינה שלווה שמחה שרירים